Rusia mban edhe për 6 muaj në burg basketbollisten amerikane

Rusia ka vendosur ta shtyjë edhe me 6 muaj të tjerë mbajtjen në burg të basketbollistes amerikane Brittney Griner, e akuzuar për trafik droge.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Lajmin e konfirmoi për CNN avokati i basketbollistes, Alexander Boykov, pas mbylljes së një seance parapërgatitore.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Proçesi gjyqësot ndaj 31-vjeçares amerikane do të nisë më 1 korrik. Ajo akuzohet për trafik dhe kontrabantë të lëndëve narkotike. Dy herë kampionia olimpike me kombëtaren amerikane është ndalur që më 17 shkurt të këtij viti në aeroportin e Moskës, pasi iu gjet vaj kanabisi.

Sipas mediave ruse, ajo rrezikon nga 5 deri në 10 vite burg, sipas ligjeve të këtij vendi. E gjatë 2.06 metra, ajo ka fituar titullin kampion në Amerikë në vitin 2014 me Phoenix (WNBA) si dhe 4 herë Euroleague për femra me skuadrën ruse të Ekaterinburg.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250
Lexo gjithashtu
Total
0
Share