Rusia dhe India forcojnë marrëdhëniet ekonomike

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar se qarkullimi tregtar midis Rusisë dhe Indisë u rrit me 20% në tremujorin e parë të vitit 2024. Kjo deklaratë u bë para takimit me kryeministrin indian Narendra Modi në Kremlin. Putin gjithashtu theksoi se marrëdhëniet e sotme midis dy vendeve paraqesin një partneritet strategjik të veçantë.

Ndihmësi i presidentit rus, Maxim Oreshkin, bëri të ditur se Putin dhe Modi kanë një objektiv të qartë: të rrisin vlerën e tregtisë midis Rusisë dhe Indisë në 100 miliardë dollarë deri në vitin 2030.

Kryeministri indian mbërriti në Rusi për një vizitë dyditore, ku pritet të thellojë bashkëpunimin ekonomik dhe ushtarak mes dy vendeve. Një aspekt i veçantë i këtij bashkëpunimi është sigurimi i furnizimeve afatgjata me uranium nga Rusia për një termocentral bërthamor që do të ndërtohet në shtetin Indian të Tamil Nadu.

Bashkëpunimi në fushën bërthamore civile nuk preket nga sanksionet e SHBA-së kundër Rusisë, duke e bërë këtë një hap të rëndësishëm për të dy vendet.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share