Rriten tensionet pas rënies së dronit izraelit dhe shkëmbimit të zjarrit në kufirin libanez

Tensionet janë përshkallëzuar në kufirin izraelito-libanez pasi një dron i Forcave të Mbrojtjes të Izraelit (IDF) u rrëzua nga një raketë mbi Libanin jugor. Incidenti, i cili ndodhi të hënën, është konfirmuar nga IDF, e cila ka theksuar se avioni ishte në operacione në hapësirën ajrore të Libanit në atë moment.

Hezbollah, ka marrë përgjegjësinë për rrëzimin e dronit, duke e cilësuar si një akt mbështetjeje për “popullin tonë të palëkundur palestinez në Rripin e Gazës”. Ky zhvillim vjen në një kohë kur sulmet ndërkufitare janë intensifikuar, me IDF që ka paralajmëruar një gatishmëri për një sulm të gjerë në përgjigje të aktivitetit të shtuar të Hezbollahut.

Më tej, IDF ka raportuar se dy drone të tjera kanë kaluar në Izraelin verior nga Libani, duke shkaktuar zjarr në rajonin e Lartësisë Golan, i cili tashmë është shuar. Kjo ngjarje ka shtuar ndjeshmërinë në rajon, ku IDF ka identifikuar dhe neutralizuar lëshime të shumta raketash antitank që synonin zonat veriore të Izraelit.

Situata në kufirin verior të Izraelit mbetet e tensionuar, dhe komuniteti ndërkombëtar po vëzhgon me kujdes për të parë se si do të zhvillohen ngjarjet në ditët në vijim. Ndërkohë, autoritetet izraelite dhe libaneze janë në gatishmëri të lartë, ndërsa përpjekjet për të ruajtur stabilitetin dhe parandaluar përshkallëzimin e mëtejshëm vazhdojnë.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share