Rama: Kërkova takim të ngushtë, Kurti nuk pranoi

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se mbledhja e dy qeverive Shqipëri-Kosovë e parashikuar për më 14 Qershor në Gjakovë nuk mund të mbahet në formatin e përcaktuar.

Në një konferencë urgjente për shtyp që nisi në orën 19:30 nga ndërtesa e qeverisë, Rama theksoi se mbledhja e përbashkët nuk mund të zhvillohet në kushte normale për shkak të zhvillimeve në veri të Kosovës dhe krizës që po ndodh aty me popullsinë serbe.

Në këtë pikë, Kryeministri tha se i ka kërkuar Kurtit që nesër të takohen në një format më të ngushtë për të diskutuar për situatën në veri dhe për agravimin e marrëdhënieve të Kosovës me aleatët ndërkombëtarë.

Por sipas Ramës, Kryeministri Kurti nuk e ka pranuar këtë gjë duke kërkuar mbajtjen e mbledhjes siç ishte parashikuar. Kjo nuk është pranuar as nga Rama, i cili theksoi se aleatët ndërkombëtarë janë gati të zbatojnë masat shtrënguese ndaj Kosovës për shkak të situatës në veri.

Kryeministri Edi Rama: “Ndjesë për këtë orë të pazakonshme, por është një komunikim i jashtëzakonshëm, i cili lidhet me takimin e nesërm të dy qeverive në Gjakovë.

E kam informuar kryeministrin Kurti se në kushtet e agravimit me orë të marrëdhënieve të Kosovës me krejt bashkësinë euro-atlantike, ky takim nuk mund të mbahet në formatin e parashikuar.

Pasi kam folur pasdite me shefin e diplomacisë europiane, Joseph Borrel, i kam kërkuar Albinit për t’u takuar nesër në Gjakovë në një format më të ngushtë, përkatësisht me ministrat e Jashtëm dhe ata të Mbrojtjes për të diskutuar pikërisht lidhur me këtë situate, e cila po e çan në mënyrë dramatike Kosovën me bashkësinë euro-atlantike në një pikë të paimagjinueshme, ku kjo e fundit ka vënë gishtin, faktikisht, në butonin që do vërë në lëvizje planin e sanksioneve ndaj shtetit që e ka krijuar vetë.

Për fat të keq dhe me shumë keqardhje më duhet të them që nuk kemi pasur dakordësi me kryeministrin Kurti për një ndryshim të formatit, ai ka kërkuar që mbledhja të bëhet normalisht dhe pastaj veç të diskutojmë edhe për këtë, por kjo nuk është e mundur sepse nuk është një moment për të krijuar një pasqyrë të rreme të asaj që në fakt ndodh në realitetin e Kosovës sot.

Mbase nuk është një përgjigje përfundimtare nga ana e kryeministrit, unë shpresoj shumë që të mund të takohemi për të ballafaquar opinionet në kushtet kur, e përsëris, jemi në prag të vënies në lëvizje të planit, se nuk ma zë as goja të flas për sanksione, por të masave shtrënguese ndaj një shteti që është krijuar nga ata të cilët qartësisht janë në kushtet e sosjes së durimit.

Kam bërë një përpjekje për t’iu kërkuar edhe pak kohë, e kam marrë edhe pak kohë, por nëse nuk e shfrytëzojmë dot këtë kohë për një sens të përbashkët mes të gjithëve, atëherë kam shumë frikë se plani, që është një plan realisht shumë i rëndë për Kosovën, do të vihet në lëvizje“.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share