Putin kërcënon të godasë objektiva të reja në Ukrainë

Presidenti rus Vladimir Putin ka kërcënuar se do të “godisë në ato objektiva që ne ende nuk i kemi goditur” në Ukrainë nëse Perëndimi i siguron Kievit armatim me rreze më të gjatë.

Në pjesë të një interviste për televizionin shtetëror Rossia-1 të transmetuar më 5 qershor, Putin tha se “buja” rreth ofrimit të armatimit perëndimor në Ukrainë ishte një dredhi për të larguar konfliktin.

Putin nuk specifikoi se cilat objektiva të reja mund të godasë Rusia.

Rusia nisi luftën e saj të paprovokuar kundër Ukrainës më 24 shkurt. Dhjetëra mijëra njerëz janë vrarë dhe miliona janë zhvendosur në më shumë se 100 ditë luftime që atëherë. Rusia nuk ka lëshuar shumë informacione në lidhje me humbjet e saj gjatë konfliktit, por analistët perëndimorë dhe ukrainas kanë thënë se ato kanë qenë shumë më të mëdha sesa pritej fillimisht Moska.

Ukraina ka kërkuar sisteme të avancuara të lëshimit me shumë raketa si M270 dhe M142 HIMARS në mënyrë që të jetë në gjendje të godasë në pjesën e pasme të forcave ruse.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden tha javën e kaluar se do t’i siguronte Ukrainës sistemin HIMARS pasi u sigurua se nuk do të përdorej për të goditur objektivat brenda Rusisë.

Gazeta spanjolle El Pais raportoi më 5 qershor se Madridi planifikon të furnizojë Ukrainën me raketa kundërajrore dhe tanke luftarake Leopard. Madridi planifikon të trajnojë ushtarakët ukrainas për përdorimin e armëve në një bazë në Letoni, ku Spanja ka vendosur tashmë 500 trupa.

Putin tha se armatimi i ri për Ukrainën kishte për qëllim “për të kompensuar humbjet” e pajisjeve ukrainase dhe nuk do të “ndryshonte asgjë në thelb”.

“Kjo nuk është asgjë e re,” tha ai.

Në një fragment nga e njëjta intervistë e lëshuar më 4 qershor, Putin tha se sistemet ruse të mbrojtjes ajrore kishin shkatërruar dronët ukrainas dhe “i thyenin si arra”.

Shtetet e Bashkuara kanë hezituar të dorëzojnë artileri të rëndë mes shqetësimeve që mund të provokojnë Rusinë, thanë analistët.

Disa analistë thonë se debati i brendshëm i administratës mbi furnizimet me armë ka humbur kohë të çmuar për Ukrainën.

“Të gjitha vendimet tona kanë qenë të vonuara”, tha për Radion Evropa e Lirë Ben Hodges, një ish-komandant i Ushtrisë Amerikane në Evropë./REL

Lexo gjithashtu
Total
0
Share