Presidenti i Lituanisë: Rebelimi i “Wagnerit” tregon se mund t’i bëhen kërcënime serioze regjimit rus

Presidenti i Lituanisë, Gitanas Nauseda, ka thënë se rebelimi i shkurtër i “Ëagnerit”, i udhëhequr nga Yevgeny Prigozhin, tregon se mund t’i bëhen kërcënime serioze regjimit rus.

Nauseda tha gjithashtu se ka shqetësime në rritje për sigurinë kombëtare të vendit të tij, shkruan Sky News, transmeton Klankosova.tv.

“Sekuenca e ngjarjeve ka treguar se ‘mbreti është i zhveshur’ dhe se kolonat ushtarake të kësaj madhësie mund të marshojnë aq larg sa të përbëjnë një kërcënim themelor për regjimin (rus)”, u shpreh ai.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share