Për një votë të Hungarisë, BE-ja nuk mund t’ia ndaj 18 miliardë euro Ukrainës

Lufta është ndezur në Ukrainë për më shumë se gjashtë muaj. Forcat e armatosura ruse u shtynë së fundmi nga ushtria ukrainase në lindje dhe jug. Kundërofensiva ishte e suksesshme falë dërgesave të armëve nga SHBA dhe Evropa.

Sulmet ndaj infrastrukturës civile janë përshkallëzimi i fundit i konfliktit.

Së fundmi, një lajm i keq vjen për Ukrainën nga Hungaria. Hungaria thuhet se ka thënë ministrave të financave të BE-së në një takim në Bruksel se nuk do të mbështesë ndryshimet e nevojshme për të përgatitur një paketë prej 18 miliardë eurosh. Paratë duhet të përdoren për të ndihmuar Ukrainën vitin e ardhshëm. Sic shkruan “Bloomberg”, rezervat në buxhetin e BE-së duhet të përdoren. Ministri hungarez i Financave Mihaly Varga deklaroi më pas se nuk do ta mbështeste një opsion të tillë.

Në mënyrë që paketa financiare të nxitet në favor të Ukrainës, të 27 vendet anëtare duhet të jenë unanimisht pro.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share