Papa dënon ‘logjikën e kotë’ të luftës Izrael-Hamas

Papa Françesku përdori predikimin e tij në meshën e mesnatës për të ofruar solidaritetin e tij me njerëzit në Lindjen e Mesme – dhe për të dënuar “logjikën e kotë të luftës”.

Papa, 87 vjeç, u tha 6 mijë e 500 njerëzve brenda Bazilikës së Shën Pjetrit: “Zemrat tona janë në Betlehem, ku Princi i Paqes është refuzuar edhe një herë nga logjika e kotë e luftës”.

Ai shtoi se “përplasja e armëve sot” e pengon Jezusin “të gjejë vend në botë”, raporton SkyNews, transmeton Klankosova.tv.

Në Betlehem, mesha u mbajt nga të krishterët palestinezë të cilët reflektuan mbi luftën rreth tyre në Izrael dhe Gaza.

Skena tradicionale e Lindjes së Krishtit në Sheshin Manger ishte gjithashtu e rrethuar me rrënoja dhe tela me gjemba.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share