Osmani për dialogun në Bruksel: Mund të ketë takim në mes Kurtit dhe Vuçiqit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, shpreson se liberalizimi i vizave për Kosovën të ndodhë nën presidencën çeke të Këshillit të Bashkimit Evropian.Në Slloveni, ku po qëndron për vizitë zyrtare, Osmani tha se Kosova ka plotësuar gjitha kushtet dhe se nuk ka asnjë arsye për kritere të reja.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Në konferencën e përbashkët për medie, me presidentin slloven, Borut Pahor, Osmani, tha se Kosova është treguar konstruktive në dialog me Serbinë, derisa bëri të ditur se gjatë këtij muaji mund të ketë takim mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiq në Bruksel.

Nga ana tjetër, presidenti Pahor, inkurajoi që procesi i dialogut të vazhdojë dhe dy palët të angazhohen për arritjen e një zgjidhje.Pahor po ashtu shprehu mbështetjen ndaj rrugëtimit euro-atlantik të Kosovës.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share