Ngjarjet në veri: Nga 8 terroristët e arrestuar, 6 janë liruar

Kosovo police members of Special Intervention Unit escort one of the arrested Serb gunmen out of the court after the Kosovo shootout in capital Pristina, on Tuesday, Sept. 26, 2023. Sunday’s clash was one of the worst since Kosovo declared independence from Serbia in 2008. It came as the European Union and the U.S. are trying to mediate and finalize years long talks on normalizing ties between the two Balkan states. (AP Photo/Visar Kryeziu)

Policia e Kosovës ka arrestuar dhe ndaluar 8 terroristë nga grupi prej mbi 30 personash që trazoi veriun e Kosovës dy ditë më parë, kur vranë rreshterin Afrim Bunjaku dhe të cilët më pas u strehuan në Manastirin e Banjkës në Zveçan.

Mirëpo nga ky numër, vetëm dy vazhdojnë të mbesin nën masën e arrestit.

Prokurori Afrim Shefkiu ka treguar për KIKS Kosova se katër personat që u arrestuan të dielën pas kontrollit që i ishte bërë një veture derisa aksioni policor për neutralizimin e grupit terrorist po vazhdonte, janë liruar, raporton Klankosova.tv.

Në veturën e tyre ishin gjetur radiolidhje, por që sipas Shefkiut, nuk është arritur të konfirmohet ndërlidhja e këtyre katër personave me grupin terrorist.

Më tutje, KIKS Kosova merr vesh se janë liruar edhe dy të ndaluarit e mbrëmshëm, punëtorë të një hoteli afër Banjskës, të cilët u ndaluan pasi u gjet armatim në një veturë në parkingun e hotelit.

Lirimi i tyre ka ardhur pas intervistimit nga prokurori i Prokurorisë Speciale të Kosovës, pasi thuhet se nuk është arritur të bëhet lidhja me grupin terrorist.

Ndërkaq njëri nga të arrestuarit, fillimisht ka thënë se do të bashkëpunojë me institucionet e Kosovës për të dhënë detaje në lidhje me grupin, me kushtin që të njëjtat t’i ofrojnë mbrojtje familjes së tij.

Megjithatë, kur është marrë në pyetje nga prokurori i PSRK-së, ai është mbrojtur në heshtje.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share