Nga sulmi rus ndaj spitalit të fëmijëve në Kiev rritet në 42 numri i të vdekurve

Sulmi i Rusisë ndaj spitalit të fëmijëve “Okhmatdyt” në Kiev ka shkaktuar humbje të rënda. Përveç dëmeve materiale, ky sulm ka lënë pas një numër të konsiderueshëm të të vdekurve dhe të plagosurve. Zyrtarët ukrainas dhe komuniteti ndërkombëtar kanë reaguar me pikëllim dhe kritikë ndaj këtij akti të dhunshëm.

Rusia mohoi përgjegjësinë për sulmin, por provat tregojnë se spitali është goditur nga një raketë ruse. Hetuesit pranë Gjykatës Ndërkombëtare Penale në Hagë po zbulojnë prova për aktakuza të mundshme për krime lufte.

Ndërsa situata vazhdon të eskalojë, shtetet anëtare të NATO-s janë duke diskutuar ndihmën e re ushtarake dhe ekonomike për Ukrainën.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share