NBA: Sfida e titullit kampion vendoset mes 4300 km distance

Ndeshja e pare zhvillohet në Boston më 2 qershor

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Titulli kampion në NBA për sezonin 2021-2022 do të vendoset mes  dy  ekipeve   fituese  në konferencat përkatëse në Lindje me  Boston Celtiks dhe Perëndim me  Golden State Warriors. Skudra e Bostonit ka përparësi  pasi  nga  shtatë ndeshjet e mundëshme katër do ti zhvillon si nikoqire  dhe tri në terren të Warriors.  Ndërkaq  ndeshja e parë e finales së play off-it pë titullin kampion të NBA  për sezonin 2021/2022, është caktuar  të zhvillohet të enjten me 2 qershor.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Dy skuadra që janë në skajet e Amerikës, Boston në Atlanik dhe Golden State në Paqësor. Distanca mes dy qyteteve është 4300 kilometra, një rrugë shumë e gjatë që dy skuadrat do të përshkojnë disa herë gjatë dy javëve  kur edhe  do të mësohet  ekipi kampion .

DErisa  ekipi  Golden State Warriors  për të gjashtën hrë do të luaj  në finale për titullin kampion  në tetë vitet e fundit, nga ana tjetër ekipi Boston Celtiks pas 12 viteve sërish do të luan në finalen e madhe

Derisa skuadra e Warriors në radhët e veta ka yje të basketbollit si Curry, Thompson e Green, nga ana tjetër Boston është një skuadër me disa talente, që nuk kanë shumë përvojë në ndeshje të tilla, ndaj synojnë të shkrujnë historinë.

 

/KLanMacedonia/

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250
Lexo gjithashtu
Total
0
Share