Mjeku nga Tetova bëhet drejtor i klinikës së Kardiokirurgjisë në Spitalin Univerzitar të Cyrihut

Prof. Dr. med Omer Dzemali MD, PhD, Chefarzt Stv./Senior Surgeon, Stadtspital Triemli, Zürich, 28.10.2016, © Dominique Meienberg

I lindur në Tetovë,duke shijuar majat e suksesit në Cyrih të Zvicrës Dr.Omer Xhemaili nuk ndalon së bëri krenar vendin nga ku ai vjen. Dr.Omeri Xhemaili që nga viti 2009 punon në Spitalin e qytetit të Cyrihut ndërsa që nga viti 2018 është kryemjeku i Kardiokirurgjisë në këtë spital.

Së fundmi nga ai marrim lajmin që prej 1 dhjetorit të këtij viti Dr.Omer Xhemaili do të bëhet drejtor i klinikës së Kardiokirurgjisë në Spitalin Univerzitar të Cyrihut.

“Spitali i Qytetit të Cyrihut dhe Spitali Universitar i Cyrihut kanë punuar së bashku që nga viti 2015 si pjesë e Aleancës së Kardiokirurgjisë së Cyrihut. Me emërimin e Prof Dr. mjekësor dr.Omer Dzemali si Drejtor i Klinikës së Kardiokirurgjisë në USZ dhe Drejtor i Kardiokirurgjisë Allianz Cyrih, të dy spitalet do të intensifikojnë bashkëpunimin në këtë fushë. “Ne përgëzojmë Prof. Dzemali për zgjedhjen e tij dhe jemi të bindur se kjo do të forcojë më tej aleancën ekzistuese,” thotë drejtori i spitalit Marc Widmer”.

Dr.Omer Xhemaili ka arritur gjatë gjithë këtyre viteve t’i mbajë me punë precize këto poste, ku njëkohësisht Qendra e Zemrës së Spitalit të Qytetit të Cyrihut është tani një nga klinikat kryesore për
kirurgji minimale invazive të zemrës me cilësi të shkëlqyer dhe një strukturë të shkëlqyer trajnimi, kanë raportuar mediat Zviceriane. /KlanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share