Ministri i Jashtëm kroat kritikohet për seksizëm

Shkak, puthja për homologen e tij gjermane

Puthja e befasishme që i dha Ministri i Jashtëm kroat i dha homologes gjermane gjatë një takimi në Berlin ka shkaktuar reagime në Kroaci. Ministri Radman është kritikuar për seksizëm, por vetë kryediplomates gjermane, kjo puthje duket se nuk i ka bërë aspak përshtypje.

Kryediplomati kroat po përballet me furtunë kritikash për këtë gjest.

Gordan Grliç Radman puthi ishte i vetmi që i dha dorën dhe u afrua ta puthë në faqe homologen gjermane Analena Berbok gjatë takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve të BE-së për anëtarësimin e Ukrainës, të Entjen në Berlin.

Siç duket edhe në pamje, shefja e diplomacisë gjermane shprehu dr nuk e priste dhe shprehu habinë kur pa Radmanin t’i afrohej dhe më pas e kaloi me një buzëqeshje.

Në Kroaci, përfaqësues të shoqërisë civile dhe aktivistë për të drejtat e grave e quajtën seksiste sjelljen e ministrit të tyre të Jashtëm.

Vetë kryediplomati Radman tha se bëhej fjalë për një përshëndetje të ngrohtë miqësore dhe u kërkoi falje atyre që e kanë marrë për keq.

Ndërsa ministres së Jashtme gjermane Analena Berbok nuk i ka bërë fare përshtypje, pasi deri më tani nuk e ka komentuar.

Tv Klan

 

 

 

Lexo gjithashtu
Total
0
Share