Megaoperacioni i policisë/ I arrestuari për 40 mijë Euro në Astir i tregoi policisë vrasjet e grupit të Laert Haxhiut

Artan Tafani, i cili është arrestuar në Lushnje disa ditë më parë si autor i grabitjes së një pike këmbimi valutor në Astir të Tiranës, ka zbardhur 6 vrasje të kryera me pagesë.

Gazetarja e Klan News Glidona Daci raporton se bëhet fjalë për grupit të Lushnjes të drejtuar nga Laert Haxhiu, ky i fundit i arrestuar disa muaj më parë në Greqi.

Arrestimi i Artan Tafanit ishte mbajtur sekret për shkak të hetimeve dhe dyshimeve të përfshirjes së tij në grupin e Haxhiut.

Ai mbahej nën vëzhgim për disa kohë deri sa uniformat blu ndërhynë duke e arrestuar.

Tafani është bërë bashkëpunëtor i drejtësisë dhe ka zbardhur 6 vrasje të kryer nga ky grup.

Për këto ngjarje kriminale, janë lëshuar 15 urdhër-arreste.

Por kush është Artan Tafani?

 

Ai është autori i grabitjes së 40 mijë Eurove në pikën e këmbimit valutor në Astir mëngjesin e 28 Qershorit 2023. 39-vjeçari rezulton se përdor dhe emrin Marius dhe sipas policisë ka qenë dhe më parë i dënuar për vjedhje.

Pas grabitjes ai u largua me biçikletë dhe me ndihmën e një tjetër personi e ka fshehur në një garazh automjetesh. Policia ka zbuluar dhe më pas ka arrestuar se bashkëpunëtori i Tafanit është Enio Meçaj, 35 vjeç, banues në Fier.

Gjithashtu po në të njëjtin garazh, uniformat blu kanë gjetur dhe një automjet i cili rezultoi i vjedhur në Shkurt të 2023 në zonën e Shijakut. /tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share