Mbi 28 mijë palestinezë të vrarë në Gaza

Ministria e Shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi pretendon se 28,473 palestinezë janë vrarë nga sulmet izraelite në Gaza që nga 7 tetori.

Shifrat e raportuara nga ministria nuk bëjnë dallim mes luftëtarëve dhe civilëve.

68,146 të tjerë janë lënduar, thuhet tuje në njoftim, shkruan Skyneës, transmeton Klankosova.tv.

Izraeli kundërshton të gjitha shifrat, duke pretenduar se Hamasi po i fryn ato për të krijuar iluzionin e një krize humanitare.

Hamasi e mohon këtë dhe e akuzon Izraelin se po synon qëllimisht civilët.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share