Liderët europiane dënojnë atentatin ndaj kryeministrit Fico

Liderët ervropianë kanë dënuar atentatin ndaj kryeministrit sllovak Robert Fico. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen theksoi se “Akte të tilla dhune nuk kanë vend në shoqërinë tonë dhe minojnë demokracinë, të mirën tonë më të çmuar të përbashkët. Mendimet e mia janë me kryeministrin Fico, familjen e tij”, u shpreh ajo.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel, Presidentja e Parlamentit Evropian Roberta Metsola dhe kryeministri holandez Mark Rutte u shprehën se ishin të tronditur nga lajmi.

“Asgjë nuk mund të justifikojë dhunën apo sulme të tilla”, shkroi  Michel.

I tronditur për sulmin u shpreh dhe kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak.

“Të tronditur kur dëgjova këtë lajm të tmerrshëm. Të gjitha mendimet tona janë me kryeministrin Fico dhe familjen e tij.”

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e quajti sulmin ndaj Ficos si “të tmerrshëm”.

Edhe Shëfi i NATO-s Jens Stoltenberg iu bashku liderëve botërore të cilët dënuan sulmin e rëndë.

“I tronditur dhe i tmerruar nga të shtënat ndaj kryeministrit Robert Fico. I uroj forcë për një shërim të shpejtë. Mendimet e mia janë për të, të dashurit e tij dhe popullin e Sllovakisë”.

Sulmi ndaj kryeministrit Fico është dënuar pothuajse nga të gjitha vendet e Europës.

 

Lexo gjithashtu
Total
0
Share