Libertadores: Fluminense fituese e Copa Libertadores. Në finale mundi Boca Juniors

Skuadra e Rio de Zhaneiro, Fluminense me fitoren kundër Boca Juniors 2-1,përherë të parë në histori fiton Copa Libertadores. Fitorja e Fluminense erdhi në kohën shtesë të lojës pasi ndeshja në kohën e rregulltë ka përfunduar me barazim 1-1 . Heroi i kësaj ndeshje që u zhvillua në Maracana, ishte John Kennedy, i cili hyri në lojë në fund të pjesës së dytë dhe shënoi golin vendimtar. Realizator të golave në kohën e rregullt ndeshjes ishin Derman Cano n në minutën e 36 për Fluminense-n dhe Luis Advincula në minutyën e 72 pë Boca Juniors.

Kjo fitore solli festën e madhe për kariokët në impenjantinn e madh Marakana, pasi fitojnë Libertadores-in për herën e pestë radhazi Flamengo dy herë dhe Palmeiras dy herë) për një rekord që do të jetë i vështirë për t’u thyer në futbollin amerikanojugor.

Më këtë fitore Fluminense siguroi biletën për në Kupën e Botës së Klubeve FIFA Arabia Saudite 2023™, ku ata do të presin Al Ahly, Al Ittihad ose Auckland City në gjysmëfinale të hënën më 18 dhjetor.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share