Kovaçevski: U bëj thirrje gjithë maqedonasve të Shqipërisë që ta shprehin përkatesinë e tyre etnike në regjistrimin e ardhshëm

Kryeministri Dimitar Kovaçevski javën e kaluar paralajmëroi se do të bisedojë me Kryeministrin shqiptar Edi Rama për rastin e maqedonasve në Shqipëri, të cilët janë ankuar se po shantazhohen që të regjistrohen si bullgarë, raporton Klan M.

Kovaçevski ne konferencën e sotme për media deklaroi se Ministria për Punë të Jashtme në krye me Bujar Osmanin  ishte në Shqipëri nga ku ka biseduar me maqedonasit atje dhe ju ka ofruar përkrahje.

Me delegacioin e Shqipersië biseduam në temën e të drejtave demokratike Shqipëria është shtet demokratik ku deklarohen të gjitha liritë dhe se çdo qytetarë mund ta shpreh bindjen e tyre dhe nese kjo dikuj i është mohuar institucionet mbeten të hapura unë edhe njëherë i ftoj gjithë qytetarët e Shqipërisë që ta shprehin përkatesinë e tyre etnike në regjistrimin e ardhshëm, deklaroi Kovaçevski./KlanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share