Kosovë: Vijon trendi i rritjes së infektimeve me Covid-19

NË 24 ORËT E FUNDIT 341 RASTE TË REJA

341 është numri i rasteve të reja të shënuara në 24 orët e fundit me COVID-19 në  Kosovë.

Pos rasteve të shumta të prekura me Covid, është rritur dukshëm edhe numri  i testimeve.

Në përqindje, pozitiviteti i rasteve karshi testimeve të mërkurën ishte  29.27.

Trendi rritës është regjistruar që nga mesi i qershorit.

Numri i rasteve aktive është rritur në 1.521.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës kanë shtuar thirrjet për bartjen e maskave në ambiente të mbyllura, si dhe për vaksinim.

ARBEN VISHAJ- DREJTOR I KLINIKËS INFEKTIVE

IKSHP-ja gjithashtu ka kërkuar nga qytetarët që kanë simptoma të ngjashme me Covid 19 të testohen.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share