Klitschko: Bisedimet për paqe i bëjmë kur të largohet ushtari i fundit rus nga Ukraina

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko, tha për BBC se vendi i tij do të hyjë në bisedimet e paqes vetëm pasi “ushtari i fundit rus të largohet nga Ukraina”.

Ish-kampioni botëror i boksit në peshat e rënda po merrte pjesë në funeralin e një aktivisti të njohur 24-vjeçar kundër korrupsionit, i kthyer në luftëtar vullnetar, Roman Ratushnyi, i cili u vra në Izyum, në rajonin e Kharkiv, në fillim të këtij muaji.

Disa zyrtarë ukrainas kanë shprehur shqetësime private se aleatët perëndimorë mund ta shtyjnë vendin e tyre drejt një marrëveshjeje paqeje me Rusinë në dritën e pasojave të vazhdueshme nga lufta për furnizimet me ushqim dhe energji dhe ekonominë globale.

Kur u pyet kryebashkiaku Klitschko nëse ai ishte i shqetësuar se Ukraina mund të jetë nën presion për të bërë lëshime për rusët, ai u përgjigj:

“Rusën folën për atë ‘Le të gjejmë një kompromis. Le të gjejmë një zgjidhje’. Për çfarë po flasin? Cilin kompromis? T’i japësh rusëve pjesë të territorit ukrainas nuk është një kompromis”, tha ai.

“Jam më se i sigurt se do të jemi gati të bisedojmë me rusët për ndonjë kompromis. Nëse ushtari i fundit rus u largua nga Ukraina, do të jetë koha për të folur, por jo tani. Rusët duhet të ikin nga atdheu ynë”.

Komandantët ukrainas në vijën e frontit në Donbas në lindje të vendit thonë se janë të pushtuar rëndë nga rusët dhe po humbin qindra trupa çdo ditë.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share