Kievi shkatërron 40 nga 45 dronët e lëshuar nga Rusia

Ukraina tha se shkatërroi shumicën e 45 dronëve sulmues të nisur nga Rusia natën e së shtunës, me pak dëme të raportuara të dielën në mëngjes.

Njoftimi vjen një ditë pasi autoritetet njoftuan se shtatë u vranë në një sulm rus që i vuri flakën një pike karburanti në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv.

“Gjatë natës pushtuesit lëshuan 45 dronë sulmues… Si rezultat i punës luftarake, 40 armik Shahed (UAV) u shkatërruan”, tha Forcat Ajrore të Ukrainës në Telegram.

Rënia e mbeturinave plagosi lehtë një burrë 39-vjeçar në rajonin jugor të Dnipro, tha guvernatori Serhiy Lysak.

Autoritetet nga kryeqyteti Kiev dhe rajoni qendror Cherkasy thanë se nuk kishte dëme paraprake, raporton The Moscow Times, transmeton Klankosova.tv.

Por bombat e drejtuara ajrore synuan fshatin Vodyane, në rajonin e Kharkiv, duke vrarë një grua 56-vjeçare, tha guvernatori Oleh Syniehubov.

Një ditë më parë, rajoni i tij kishte parë shtatë të vrarë pasi një sulm me dron rus goditi një pikë karburanti, duke derdhur karburant në rrugën fqinje.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share