Kasami: Lëvizja Besa është pro ndryshimeve kushtetuese

Kreu i Lëvizjes Besa, Bilall Kasami thotë se  nisma për ndryshimet kushtetuese duhet të vjen nga ana e Qeverisë, nëse nis diskutimi, sipas tij ai që e nis diskutimin duhet të ftojë të gjithë partitë parlamentare për të siguruar shumicë prej 80 deputetëve. Kasami mes tjerash se Lëvizja Besa është pro ndryshimeve kushtetuese dhe se përmbajnë rrugëtimin e vendit drejt BE-së.

Lëvizja Besa është pro ndryshimeve kushtetuese dhe gjithçka që ka të bëjë me përshpejtimin e rrugëtimit të Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian dhe në këtë frymë e shohim edhe pjesën tjetër të cilën ne jemi të interesuar të jetë pjesë e ndryshimeve kushtetuese, që ka të bëjë me largimin e definicionit 20% për gjuhën shqipe. Nesër në Strugë kemi mbledhjen e radhës të Kryesisë Qendrore sigurisht di të ndërtojmë qëndrim nëse Lëvizja Besa do të marrë një iniciativë të tillë”, tha mes tjerash Kasami.

Kasami thotë se Lëvizja Besa është në një vijë me rrugëtimin e vendit drejt BE-së/KlanMacedonia

 

Lexo gjithashtu
Total
0
Share