Kandidatët për kryeministër në Britani përplasen për lidershipin

Taksat, inflacioni, të drejtat e transgjinorëve dhe besimi në politikë ishin temat që mbizotëruan në debatet televizive

Pesë pretendentët e mbetur në garë për të marrë drejtimin e Partisë Konservatore dhe për të qenë kryeministri i ardhshëm i Britanisë u përballën kokë më kokë në të parën nga tre debatet televizive. Debati u fokusua tek taksat për të financuar shërbimet publike dhe për të kontrolluar inflacionin.

Sekretarja e Jashtme Liz Truss sulmoi rritjet e taksave të paraqitura nën ish-ministrin Rishi Sunak, rivalin e saj në garë për vendin e kryeministrit. Ajo i cilësoi si “të gabuara” dhe u zotua që t’i heqë ato në një kohë kur Britania e Madhe lufton me një krizë ekonomike, por Sunak tha se ato ishin të nevojshme për të financuar shërbimet shëndetësore.

Ish-ministri i financave Rishi Sunak, i cili ishte një nga të parët që dha dorëheqjen nga qeveria e Johnson, kërkoi falje edhe një herë për thyerjen e rregulloreve për Covid-19.

Rivalët debatuan gjithashtu për ish-kryeministrin Johnson dhe besimin në politikë.

Ministrja e re e tregtisë Penny Mordaunt mbrojti çështjen e Brexit e miratuar nën qeverisjen e Johnson por e iniciuar nga Theresa May. “Ne të gjithë jemi përgjegjës për fushatat tona. Mendoj se është është tepër e rëndësishme nëse do të rindërtojmë besimin e njerëzve të cilët presin një qeverisje më të mirë”, u shpreh Mordaunt.

Tom Tugendhat, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit, tërhoqi vëmendjen edhe njëherë duke deklaruar se Boris Johnson duhet të kishte dhënë dorëheqjen që kur skandali “Partygate” u zbulua në 2020.

Një sondazh nga kompania e kërkimit të tregut Opinium për publikun britanik tregoi se Tugendhat shihej si performuesi më i mirë nga 36% e shikuesve. Sunak doli i dyti me 24%, i ndjekur nga Mordaunt dhe Badenoch me 12% dhe Truss me 7%. Ndërsa Sunak ka kryesuar dy raundet e para të votimit, ai përballet me konkurrencë të ashpër nga Truss, i cili ka mbështetjen e një numri figurash të larta të Partisë Konservatore dhe ministren e Tregtisë, Penny Mordaunt, e cila sipas sondazheve është më popullorja me anëtarët e partisë që do të vendosin fituesin.

Debati televiziv vjen përpara raundit tjetër të votimit të deputetëve të hënën. Deputetët konservatorë do ta zvogëlojnë fushën në dy pretendentë përfundimtarë javën e ardhshme, përpara se rreth 160,000 anëtarë konservatorë të vendosin liderin e ardhshëm të partisë në një votim postar.

Klan News

Lexo gjithashtu
Total
0
Share