Irani ekzekuton me varje dy persona

Irani ekzekutoi dy persona të shtunën, të dënuar me vdekje pas një sulmi në një faltore shiite që vrau të paktën 13 persona në Tetor. Sulmin e mori përsipër Shteti Islamik (ISIS).

Dy të dënuarit me vdekje u varën në agim në qytetin jugor të Shirazit. Gjatë gjyqit, raporton Reuters, dy autorët pranuan se kanë qenë në kontakt me shtetin Islamik në Afganistan dhe kanë ndihmuar në organizimin e sulmit.

Ky person ishte një shtetas i Taxhikistanit. Ai vdiq pak kohë më pas në spital nga plagët e pësuara gjatë sulmit.

Shteti Islamik, i cili dikur përbënte një kërcënim për sigurinë në të gjithë Lindjen e Mesme, ka pretenduar se fshihej pas disa rasteve të sulmeve të mëparshme në Iran.

Bëhet fjalë për sulmet vdekjeprurëse në vitin 2017 që kishin në shënjestër parlamentin dhe varrin e themeluesit të Republikës Islamike, Ayatollah Ruhollah Khomeini./tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share