Gjermania dërgon tanke Leopard në Ukrainë

Ngarkesa e parë e tankeve Leopard 2 nga Gjermania është dërguar në Ukrainë. Lajmin e ka bërë me dije Ministria Gjermane e Mbrojtjes. Plot 18 tanke luftarake u dorëzuan pasi ekuipazhet ukrainase u trajnuan për t’i përdorur ato.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Ministri i Mbrojtjes, Boris Pistorius tha se ishte i sigurt se tanket mund të bënin një kontribut vendimtar në vijën e parë të luftës. Sipas raporteve nga Ukraina, nga Britania e Madhe kanë mbërritur edhe tanket Challenger 2.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Prej muajsh, Ukraina ka kërkuar më shumë automjete dhe sisteme armësh për të ndihmuar në pushtimin rus.

Qeveria ukrainase nuk ka komentuar ende për mbërritjen e Leopard 2, por ata kanë konfirmuar mbërritjen e tankeve të parë Challenger 2 të prodhuara në Mbretërinë e Bashkuar.

Rreth 2000 Leopard 2, të konsideruar si ndër tanket më të mirë të betejës kryesore të prodhuara nga vendet e NATO-s, janë në përdorim nga vendet evropiane.

Gjermania pranoi të furnizonte Ukrainën me tanke në Janar, pasi fillimisht hezitoi ta bënte këtë apo edhe të lejonte vendet e tjera të dërgonin të tyret./tvklan.al

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250
Lexo gjithashtu
Total
0
Share