Giorgia Meloni merr mandatin për formimin e qeverisë së Italisë

Giorgia Meloni ka marrë mandatin nga Presidenti italian Sergio Mattarella për formimin e qeverisë së re të Italisë.

Meloni, e cila është tashmë Kryeministrja e re e Italisë, i paraqiti Presidentit listën e ministrave. Bie në sy emri i Matteo Salvinit, ish-ministër i Brendshëm, i cili në këtë kabinet të ri qeveritar do të jetë zv/Kryeministër dhe ministër i Infrastrukturës, si dhe emri i Antonio Tajanit, ish-President i Parlamentit Europian, i cili do të ketë detyrën e zv/Kryeministrit dhe të ministrit të Jashtëm.

Qeveria e re e Italisë do të betohet të shtunën në orën 10:00.

“Me të njëjtën frymë bashkëpunimi i uroj punë të mbarë qeverisë së re, e cila do të betohet të shtunën në mëngjes dhe do të fillojë detyrën”, tha Presidenti i Italisë pasi i dha mandatin Giorgia Melonit për të qenë Kryeministrja e re e Italisë.

/tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share