Futboll: Ukrainë – Skoci, gjysmëfinalja e play-off për “Katar 2022”

Fituesi në finale do të përballet me Uellsin

Ukraina do të përpiqet të lë për momentin mënjanë luftën që po zgjat prej rreth 3 muajsh dhe të hedh sytë nga futbolli.

Mbrëmjen e sotme, skuadra përfaqësuese ukrainase do të luajë ndaj Skocisë për playoffin e Botërorit me ëndrrën për të prerë biletën për në Katar në mënyrë që t’i japë sadopak gëzim kombit të saj.

Skuadra e Petrakov nuk ka zhvilluar një ndeshje zyrtare që nga starti i pushtimit rus të Ukrainës në 24 shkurt.

Përfaqësuesja ukrainase në prag të kësaj ndeshjeje zhvilloi një fazë përgatitore në Slloveni. Mbrojtësi i Manchester City, Oleksandr Zinchenko nuk u mbajti lotët në konferencën për shtyp teksa foli përballë medias.

“Çdo ukrainas do vetëm një gjë, ndalimin e kësaj lufte”, tha Zinchenko, por skuadra ukrainase ka edhe ëndrrën e saj, dëshirën për të shkuar në Botëror.

“Duam t’i dhurojmë këto emocione të jashtëzakonshme ukrainasve sepse e meritojnë në këtë moment”, shtoi më tej ai.

Fituesja e sfidës mes Skocisë dhe Ukrainës do të përballet me Uellsin për një vend në fazën finale të Botërorit.

 

 

Lexo gjithashtu
Total
0
Share