Futboll: Shkëndija shënoi fitoren e parë në sezonin e ri 2022/23

Ndeshjet e radhës si nikoqir do ti zhvillon në stadiumin e Tetovës

Shkëndija e Tetovës shënoi fitore në ndeshjen e mbetur nga java e parë e Kampionatit 2022/2023, kundër Skopjes 2-0, në ndeshjen që u zhvillua në stadiumin e qytertit në Strugë

Kuqezinjt kaluan në epërsi që në minute 6-të me golin që e shënoi braziliani Vagner Gonçalves morri përgjegjësinë për të ekzekutuar një goditje dënimi, ndërsa falë edhe ndihmëës së njërit prej mbrojtësve të Skopjes, arriti të shënojë golin debutues.
Shkëndija në pjesën e parë krijoi edhe disa raste n që nuk u konkretizuan, ndërsa në pjesën e dytë situate e njëjtë “kuqezonjtë dominon në teren të gjelbërt krijuan raste por realiziuan vetëm një dhe ate në minutën e 62-të me aurtor mesfushori Sabit Bilalli.

Duhet theksuar se në radhët e Skopjes dy lojtar u ndëshkjuan më kartonë të kuq Hristovskit (35’) dhe Kirovskit (37’). Me Çka mysafirrët deri në find të ndeshjes luajtë me 9-të lojtar.

Për Skopjen në këtë ndeshje debutoi Anid Abazi, sulmuesi i cili vetëm dy ditë më herët u transferua nga rradhët e FC Shkupit.
Pas barazimit 1:1 ndaj Sileksit në kuadër të xhiros së dytë, për Shkëndijën ishte kjo fitorja e parë në sezonin 2022/23, me ç’rast kjo skuadër barazohet me Sileksin në vendin e dytë.

Në xhiron e tretë të kampionatit të ri Shkëndija do të jetë mysafire e Akademija Pandev në Strumicë, ndërsa në javën e katërt, në Tetovë është nikoqire e liderit Struga Trim Lum, pasi tani më i vuajti dy ndeshjet denim jashtë Tetovës.