Boks: Dereck Chisora hakmerret ndaj Pulev pas një meçi të fortë

Vendimi i gjyqtarëve ishte 2:1 për Chisora

Boksieri 38 vjeçar nga Britanie e Madhe Dereck Chisora pas tre disfatave të njëpanjëshme ka arritur fitore të madhe ndaj Kubrat Pulev.

Në luftën e zhvilluar në o2 Arena në Angli, Chisora triumfoi pas 12 raundeve, duke marrë hakmarrje ndaj Pulev pas gjashtë viteve.

Prej fillimit, Chisora kishte avantazhin, duke e administruar duelin në shumicën e kohës. Vendimi për epilogun e këtij dueli nga ana e arbitrave nuk ishte unanim , dy gjyqatr dhanë pikët (116:112,116:112) për Chisora, ndërsa njëri për bullgarin Pulev (116:114), megjithate fitorja e Chisore ishte e merrituar

Për bokisrin britanik ishte kjo lufta e 45 në boksin profesionale dhe fitorja e 33-të, ndërsa ka edhe 12 humbje, një pikërisht nga Pulev në vitin 2016, në duelin që zgjati 12 raunde dhe u vendos me vendimin e gjyqatarëve. /KlanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share