Boks: Andy Ruiz mposht Luis Ortiz me vendim unanim të referve

Andy Ruiz mundi Luis Ortiz me vendim unanim në orët e para të ditës së sotme , duke shënuar tre rrëzime mbresëlënës rrugës drejt triumfit.

Ish-kampioni i botës në peshat e rënda tregoi ndezje të shpejtësisë së rrezikshme të goditjeve që përdori për të rrëzuar Anthony Joshuan në vitin 2019 dhe bëri thirrje për një luftë me Deontay Wilder pasi u konfirmua fitorja.

Lufta filloi me Ortiz që u përpoq të merrte kontrollin nëpërmjet goditjes së tij që e lëshoi në minutën e hapjes.

Megjithatë, Ruiz nuk u frikësua dhe përdori shpejtësinë e tij të famshme në peshën e rëndë për të kapur kubanin me disa goditje të pastra, transmeton telegrafi.

Megjithatë, për fat të keq për Ortizin, meksikano-amerikani nuk kishte ndërmend të hidhte avantazhin e tij dhe bëri mjaftueshëm për të arritur deri në fund.

Ai fitoi me vendim unanim të referve  me rezultatet 113-112, 114-111, 114-111.                     

Lexo gjithashtu
Total
0
Share