Biden paralajmëron Rusinë për armët taktike bërthamore

Siç kemi raportuar këtë javë, udhëheqësit perëndimorë kanë hedhur poshtë pretendimet ruse se Ukraina po përgatitet të përdorë një “bombë të pistë” të mbushur me material radioaktiv. Këto bomba, pasi shpërthejnë përhapin material radioaktiv vdekjeprurës.

Franca, Britania e Madhe dhe SHBA lëshuan një deklaratë të përbashkët më herët duke hedhur poshtë pretendimin dhe duke hedhur mbështetjen e tyre pas Ukrainës. Tani presidenti i SHBA Joe Biden ka ndërhyrë, duke thënë se Rusia do të “bënte një gabim tepër të rëndë” nëse do të përdorte një armë taktike bërthamore.

SHBA-ja ka ngritur shqetësimin se pretendimet e Rusisë janë pjesë e një operacioni të rremë, që synon të shmangë fajin nëse vetë Moska përdor një bombë të pistë.

Por analistë të tjerë perëndimorë kanë sugjeruar se Rusia nuk po planifikon të përdorë një armë të tillë, dhe në vend të kësaj po përpiqet të përhapë dezinformata për të trembur mbështetësit perëndimorë të Ukrainës./tvklan.al

Lexo gjithashtu
Total
0
Share