Biden flet me presidentin e Kinës për Tajvanin, Ukrainën dhe Filipinet

Presidenti i ShBA-së, Joe Biden, dhe presidenti kinez Xi Jinping zhvilluan bisedimet e tyre të para të drejtpërdrejta të martën që nga takimi në nëntor.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

Pritej që Biden të përdorte thirrjen, e cila ka përfunduar, për të riafirmuar mbështetjen e SHBA-së për “politikat e Kinë” dhe të përsërisë rëndësinë e paqes dhe stabilitetit në ngushticën e Tajvanit, tha një zyrtar i lartë i administratës.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 1180x200

Biden dhe Xi ranë dakord në nëntor për të rihapur komunikimet ushtarake dhe për të bashkëpunuar për të frenuar prodhimin e fentanilit. Ata nuk kanë folur në telefon që nga korriku i vitit 2022. Pas takimit të nëntorit, Biden u tha gazetarëve se nuk e kishte ndryshuar pikëpamjen e tij se Xi është një diktator, një koment që zemëroi Kinën.

Kina e konsideron Tajvanin, një ishull të vetëqeverisur me zgjedhje demokratike, si pjesë të territorit të saj dhe kohët e fundit hoqi fjalën për një “ribashkim paqësor” nga buxheti i saj. Tajvani kundërshton me forcë pretendimet e Kinës për sovranitet dhe thotë se vetëm njerëzit e ishullit mund të vendosin për të ardhmen e tyre.

Të martën, Biden dhe Xi do të diskutojnë gjithashtu shqetësimet për mbështetjen e Kinës për luftën e Rusisë kundër Ukrainës, praktikat e saj tregtare ekonomike, abuzimet e të drejtave të njeriut në Xinjiang dhe do të diskutojnë denuklearizimin e gadishullit Korean, tha zyrtari amerikan,

“Presidenti mund të shprehë gjithashtu shqetësim për veprimet destabilizuese të PRC në Detin e Kinës Jugore, duke përfshirë veprimin e rrezikshëm të fundit të Rojës Bregdetare të PRC kundër operacioneve rutinë detare të Filipineve”, tha zyrtari, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250
Lexo gjithashtu
Total
0
Share