BE masa për linë e majmunit

Porositen 110 mijë doza vaksinash kundër lisë së majmunit për vendet e BE

PROGRAM I PAGUAR POLITIKË 300x250

BE mbyll një kontratë prej 110 mijë doza vaksinash kundër lisë së majmunit. Këto do të shpërndahen në vendet që kanë më tepër nevojë brenda komunitetit evropian. Lajmi është bërë i ditur nga Komisarja e BE për Shëndetësinë, Stella Kyriakides.

Ministrat e Shëndetësisë të 27 vendeve u mblodhën në Luksemburg për të diskutuar mbi ecurinë e pandemisë Covid-19, linë e majmunit, situatën në Ukrainë dhe ndikimet që mund të ketë në kërcënimin e shëndetit të qytetarëve evropianë.

Ndërkohë grupet kërkimore në shëndetësinë italiane kanë zbuluar se virusi përgjegjës për MonkeyPox mund të jetë i pranishëm në lëngun organik mashkullor të një pacienti të infektuar dhe në gjendje të shumohet. Dhe ky sipas mjekëve është mekanizmi i transmetimit të këtij virusi nga njeriu tek njeriu.

Klan News

Lexo gjithashtu
Total
0
Share