Basketboll: Kompletohet java e pestë e Euroligës

Fenerbahçe skuadra e vetme që nuk ka pësuar humbje

 Me  katër ndeshjet e zhvilluara  mbrëmë është kompletuar  java e pestë e Euroligës së basketbollit për ekipe.

Skuadra turke e Fenerbahce është e vetmja pa asnjë humbje në Euroleague, duke i fituar të pesë takimet e luajtura deri më tani. Në përballjen e fundit, Fenerbahce mposhti 88-79 kampionët në fuqi të Anadolu Efes në derbin turk.

Vijon të zhgënjejë ekipi i Real Madrid, që në fushën e tij u mund 95-92 nga debutuesit e Virtus Bolonja. Në përballjen tjetër italo-spanjolle, Barcelona mposhti me lehtësi Armani Milano me rezultatin 74-56.

Ekipi i vetëm pa asnjë fitore është Bayern Mynih, që u mund 78-72 nga serbët e Crvena Zvezda. Humbjen e parë në këtë edicion pësoi skuadra greke e Olympiacos, që në fushën e saj u mund 81-76 nga Monaco

Rezultatet e  xhiros së pestë

 Crvena zvezda – Bayern                          78 – 72

Anadolu Efes – Fenerbahce                    79 – 88

Lyon-Villeurbanne – Baskonia                  87-61

Barcelona – Milano                                            74-56

Real Madrid Virtus Bologna                    92 – 95

Partizan – Zalgiris Kaunas                      87 – 76

Valencia – Alba Berlin                             87 – 73

Maccabi Tel Aviv – Panathinaikos         85 – 74

Olympiakos – Monaco                          76 – 81

Pas pesë ndeshjeve të zhvilluara në edicionin 2022/23, tabelën e klasifikimit e kryesojnë Fenerbahçe me pikë maksimale e ndjekur nga Maccabi, Olympiakos dhe Monaco me nga katër fitore e një humbje, Baskonia, Milano, Alba Berlin dhe Barcelona kanë nga tre fitore e dy  humbje

 

Përgatiti Shaban Sinani /KlanMacedonia/

Lexo gjithashtu
Total
0
Share