Azerbajxhani fiton mbështetjen rajonale për të pritur samitin e klimës COP29

Azerbajxhani është gati të presë samitin e vitit të ardhshëm për ndryshimet klimatike COP29, pasi fitoi mbështetjen nga vendet e tjera të Evropës Lindore të shtunën.

Vendimi, i cili zgjidh muajt e ngërçit gjeopolitik mbi vendin ku do të mbahet samiti i ardhshëm vjetor i OKB-së për klimën, tërhoqi shpejt fokusin në prodhimin e naftës në Azerbajxhan dhe të dhënat e tij të të drejtave të njeriut.

​ Me presidencën e radhës të samitit që do të zhvendoset në Evropën Lindore vitin e ardhshëm, kombet nga rajoni ranë dakord gjatë samitit në vazhdim COP28 në Dubai që të mbështesin ofertën e Baku-s, thanë në një letër bashkë-kryetarët e grupit të vendeve të OKB-së për ndryshimet klimatike.

“Ne u jemi shumë mirënjohës të gjitha vendeve, veçanërisht grupit të Evropës Lindore dhe Emirateve të Bashkuara Arabe mikpritëse [samiti COP28] për mbështetjen e tyre”, tha ministri i Ekologjisë i Azerbajxhanit, Mukhtar Babayev, në një fjalim nga skena kryesore në COP28 të shtunën.

Vendimi se kush do të priste COP29 ishte anuluar pasi Rusia u zotua të vërë veton ndaj çdo oferte nga një vend i Bashkimit Evropian. BE-ja ka vendosur sanksione ndaj Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë.

Oferta e Azerbajxhanit, e cila nuk është anëtare e BE-së, ka nevojë për miratim nga afro 200 vende të pranishme në bisedimet e COP28. Delegatët thanë se prisnin që votimi të ishte një formalitet.

Për të fituar ofertën, Azerbajxhani arriti një marrëveshje me armikun e gjatë, Armeninë, që siguroi se nuk do të përballej me kërcënimin e një vetoje armene.

Por marrëdhëniet e Bakut me disa vende perëndimore janë përkeqësuar që nga shtatori, kur Azerbajxhani rimori kontrollin e plotë të rajonit separatist të Nagorno-Karabakut, duke shkaktuar një eksod të popullsisë armene etnike të territorit.

Mbajtja e presidencës së një samiti të OKB-së për klimën i jep një vendi ndikim të madh në agjendën dhe rezultatet e tij.

Samiti COP28 në Emiratet e Bashkuara Arabe ka qenë më i madhi deri më tani, me më shumë se 90,000 delegatë të regjistruar, shkruan Reuters.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share