Abazoviq reagon pasi që Qeveria e tij drejt shpërbërjes (FOTO)

Kryesia e Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) bëri të ditur se Qeveria ka humbur mbështetjen e kësaj partie për shkak të, siç e gjykuan, “braktisjes së agjendës evropiane”.

Një reagim i tillë ka ardhur edhe pasi Qeveria e Malit të Zi ka miratuar të premten Marrëveshjen Themelore, e cila duhet të rregullojë marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe Kishës Ortodokse Serbe.

Sipas mediave në Mal të Zi, përcjell Telegrafi, DPS ka thënë se Grupi i Deputetëve të kësaj partie është i autorizuar që gjatë javës së ardhshme të ndërmarrë veprime adekuate ligjore në Kuvend.

“Në seancën e sotme të Kryesisë së Partisë Demokratike të Socialistëve, të cilën e kryesoi kryetari i kësaj partie, Milo Gjukanoviq, është shprehur keqardhje për ndryshimin e kursit politik të Qeverisë së Malit të Zi, i cili në kundërshtim me marrëveshjen politike për formimin e saj, braktisi detyrën prioritare të përmbushjes së detyrimeve nga agjenda e integrimit evropian dhe me ngut, në mënyrë të papërgjegjshme dhe pa konsultim me publikun profesionist lidhi kontratën me KPS-në, duke i shkaktuar dëme të pallogaritshme interesave shtetërore të Malit të Zi”, citohet të jetë thënë ndër tjerash.

Dhe menjëherë ka ardhur reagimi i kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviq.

https://twitter.com/DritanAbazovic/status/1546147629767311362

Ai ka mirëpritur vendimin e Kryesisë së Partisë Demokratike të Socialistëve (DPS) për të mos përkrahur Qeverinë e kryesuar prej tij.

“… Do të shohim se cili është qëndrimi i shumicës së deputetëve. Mali i Zi duhet të vazhdojë – krimi, korrupsioni dhe nacionalizmi nuk janë opsione. E ardhmja evropiane do të fitojë!”, ka shkruar Abazoviq në Twitter.

Lexo gjithashtu
Total
0
Share