Euro 2024/ Franca fiton ndaj Belgjikës, rezultati 1-0

Franca dhe Belgjika luajtën në një barazim 0-0 në pjesën e parë, pavarësisht se kishin një seri talentesh sulmuese në ndeshjen me oktane të lartë të raundit të 16-të të UEFA Euro 2024 në Dusseldorf Arena.

Të dyja skuadrat janë përballur me një fillim jo të mirë të turneut pasi arritën të kalojnë fazën e grupeve. Franca kishte përfunduar e dyta pas Austrisë në Grupin D, duke siguruar një fitore të vetme përveç dy barazimeve. Belgjika kishte të njëjtën mënyrë vrapimi në grupin e saj pasi përfundoi pas Rumanisë në Grupin E me një fitore, një barazim dhe një humbje nga Sllovakia.

Por Franca shënoi për të siguruar vendin e saj në çerekfinalet e Euro 2024 falë një fitoreje të vështirë 1-0.

Me pesë minuta të mbetura nga koha normale, përpjekja e Randal Kolo Muani shmangu mbrojtësin e pafuqishëm të Belgjikës, Jan Vertonghen për të siguruar fitoren e Francës.

Franca tani do të përballet me Portugalinë dhe Slloveninë në çerekfinale, me këto dy skuadra që do të luajnë më vonë në Frankfurt.