Fitore e merituar e Maqedonisë së Veriut 2-0 kundër Maltës

Ndeshja kualifikuese me Maltës dhe Maqedonisë Veriut nisi me një minutë heshtje për nderuar viktimat nga tërmeti në Maroku.
Ndeshja mes këtyre dy reprezentacioneve nisi me ceremoninë zyrtare me antonimin e himneve të dy vendeve, ndërsa me fillimin e lojës reprezentuesit tanë nisë në sulm dhe kjo rezultoi me gol në minutën e pestë me autor Elif Elmaz për 0-1.
Reprezentacioni ynë vazhdoi me lojën e mirë dhe me kundërsulme tentonte të tund rrjetin e vendaseve. Kështu në minutën 41-të pas rivënies nga këndi Manev shënoi për 0-2.
Në pjesën e dytë dy reprezentacionet sikur ishin të kënaqur me rezultatin nga pjesa e parë, prandaj nuk kishte ndonjë moment që duhet veçuar është minuta e 76 kur lëndohet Zajkov të cilin e zëvendësoi Serafimov.
Kjo ishte fitorja e katërt e Maqedonisë Veriut kundër Maltës në katër ndeshjet e zhvilluara mes këtyre reprezentacioneve
Të pranishëm në “Stadiumin Kombëtar “Ta Qali” në Maltë, ishin mbi 3000 tifozë në mesin e të cilëve mbi 1 mijë nga Maqedonia.
Malta – Maqedonia e Veriut 0-2

Golashënues: 0-1 Elif Elmaz (5’), 0-2 ovan Manev (41’)

Stadiumi Kombëtar Ta Qali

Shikues: 3000

Refer: Henrik Nalbandyan – Armeni

Henrik Nalbandyan – Stats
Diese Seite liefert eine Übersicht über alle Einsätze des Schiedsrichters Henrik Nalbandyan in der Saison 23/24 …

MALTA: Bonello, J.Mbong (Attard), Borg, Pepe, Musket,Canenzuli Kriastansen (Yannick), Guillaumir, Teuna, Nwoko (P. Mbong) , Jones (Montebello)

Selektor: Michele Marcolini

MAQEDONIA E VERIUT: Shishkovski, Manev, Musliu, Zajkov (Serafimov),Alijoski, Bardhi Atanasov (Agon Elezi), Isnik Alimi, Dimovski (Ashkovski),Elmaz, Mioski (Millan Ristovski)
Selektor: Bllagoja Milevski
Në ndeshjen tjetër të Grupit C, Italia në San Siro Mundi Ukrainën 2:1 Pas ndeshjeve të sontme tabelën e kryeson Anglia me 13 pikë, pasojnë Italia, Ukraina dhe Maqedonia me nga 7 pikë, Malta mbetet e fundit pa asnjë pikë.